watch video
moje wideo

min

Postanowiliśmy zatroszczyć się o polskie rzeki i ochronić je przed zaśmiecaniem

Rzeki w Polce są zaśmiecone i zaśmiecane. Śmieci zatruwają wodę, ostatecznie spływając do Bałtyku zatruwając nasze morze. Możemy, musimy to zmienić. Połączmy nasze siły i wspólnie zatroszczmy się o polskie rzeki.

Dominik Dobrowolski

Wszystko zaczęło się pod koniec lat 80, kiedy razem z przyjaciółmi tworzyłem ruch Wolność i Pokój. Pierwszym naszym celem była Huta Siechnice, zatruwająca rakotwórczym chromem źródła wody dla Wrocławia. Udało się, zamknięto toksyczną produkcję. W tym czasie studiowałem na  Uniwersytecie Przyrodniczym, później też na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu - moim marzeniem było założenie gospodarstwa ekologicznego.

Życie jednak tworzy własne historie. Zamiast wytwarzać oscypki i miód związałem się z ruchem ngo. Jestem niezależnym ekologiem i podróżnikiem. Działam na terenie całej Polski i poza granicami. Sprzątam świat. Pomagam organizacjom - tworzę i zarządzam projektami, buduję programy fundraisingowe. Łączę ekonomię, zdrowie, sport, kulturę i sztukę, architekturę z ekologią. W dzisiejszym świecie wszystkie te dyscypliny muszą się uzupełniać i wspierać. Prowadzę szkolenia i projekty dotyczące odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR), zielonego PR i marketingu. Dla wielu firm, samorządów i ngo organizuję wydarzenia (konferencje, seminaria, imprezy integracyjne) w standardzie carbon neutral oraz happeningi ekologiczne np. "Recykling daje owoce" , "Zamień Odpady na Kulturalne Wypady", "Kocham recykling", "Kwiaty za elektrograty" , "Świeć przykładem"  ... . Pomagam "szalonym" artystkom z Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ w odbudowie dawnego sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku (www.sokolowsko.org) . I edukując podróżuję. Rower  - "Stop CO2 Rusz się" , kajak - "Recykling rejsy" - tak przemierzam świat.

Zapraszam do wspólnego przemierzania. Pomalujmy świat na zielono - nie na szaro :-) .

 Ps. W roku 2011 zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją PlasticsEurope pierwszy Recykling rejs po Odrze, w 2012 spynałem Wisłą  (zobacz film TVN Uwaga). Tym razem pora na 5 rzek, które poprowadzą mnie przez całą Polskę.

 

PlasticsEuropePolska

Działania PlasticsEurope Polska, fundacji reprezentującej producentów tworzyw sztucznych w Polsce, skupiają się na najistotniejszych zagadnieniach i relacjach związanych ze znaczeniem tworzyw sztucznych we współczesnym świecie. Tworzywa sztuczne to powszechnie wykorzystywany materiał, który umożliwił rewolucyjne zmiany w nauce i technologii w ciągu ostatnich 50 lat. Ale to także materiał, który odgrywa bardzo istotną rolę w racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i oszczędnym gospodarowaniu energią – m.in. dzięki różnorodnym możliwościom zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. W ramach działań związanych z edukacją i informacją Fundacja PlasticsEurope Polska publikuje broszury i materiały edukacyjne, prowadzi seminaria dla nauczycieli oraz angażuje się w różne akcje proekologiczne, w oparciu o rzetelną wiedzę i z wykorzystaniem programów edukacyjnych. Promowane właściwych postaw ekologicznych oraz upowszechnianie wiedzy na temat wartości odpadów z tworzyw sztucznych to jeden z naszych celów.

Odpady z plastiku to wartościowy surowiec wtórny, który na wiele sposobów można wykorzystać ponownie: - odzyskać surowiec lub jego wartość energetyczną.To jedyny surowiec, który nie tylko można poddać recyklingowi, wielokrotnie przerabiając na nowe wyroby (np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru); można również odzyskać zmagazynowaną w nim energię - wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych (np. energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut). Wreszcie odpady z tworzyw służyć mogą w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali. Każdy zużyty wyrób z plastiku ma szansę na powtórne wykorzystanie z korzyścią dla środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli zostanie selektywnie zebrany. Poprzez segregację można zmniejszyć ilość odpadów, która trafia na wysypiska. W Polsce nie wykorzystuje się w pełni potencjału zużytych plastików – ponad 70% tego typu odpadów trafia na wysypiska., a jedynie niespełna 30% poddawane jest recyklingowi i odzyskowi.

Więcej informacji o PlasticsEurope: www.plasticseurope.org

 

 

logo miniaturaminiatura
http://www.mos.gov.pl ?dzial=3&kat=13&art=56 ?dzial=3&kat=13&art=55 ?dzial=3&kat=13&art=38 ?dzial=3&kat=13&art=58 ?dzial=3&kat=13&art=62 ?dzial=3&kat=13&art=65 ?dzial=3&kat=13&art=39 http://www.jawisla.pl/ ?dzial=3&kat=13&art=50 http://www.klubpodroznikow.com http://www.klubpodroznikow.com/
http://uwaga.tvn.pl/ http://www.national-geographic.pl/traveler/ ?dzial=3&kat=14&art=59 http://archiwum.komunalny.home.pl/archiwum/index.php?mod=spis&id=2 http://www.zielonydziennik.pl/ http://www.ngo.pl/ ?dzial=3&kat=14&art=63 ?dzial=3&kat=14&art=57 ?dzial=3&kat=14&art=64 http://www.zielona-liga.pl/ http://zielonalekcja.pl ?dzial=3&kat=14&art=42 ?dzial=3&kat=14&art=43 ?dzial=3&kat=14&art=47 ?dzial=3&kat=14&art=53 ?dzial=3&kat=14&art=51 ?dzial=3&kat=14&art=54 http://aktywni.pl/
min min min